Előző bejegyzésünkben a klór, bróm és pH érték mérését mutattuk be egy vízelemző készlet segítségével.
A medence víz paraméterei közül még rendkívül fontos a keménysége, ami aránylik a vízkő mértékével.
A méregdrága jacuzzi, masszázsmedence legnagyobb ellensége a vízkő, idővel tönkre teheti a légfúvókákat és a fűtő-szűrő gépészeti berendezéseket. Kíméletlenül lerakódik a csövekben és a medence falán.
Egy több millió forintos családi élmény medencére fokozottan figyelni kell, hiszen nem mindenki engedheti meg magának, hogy évente felújíttassa. Elég egyszer kifizetni az árát.
Magyarország vízkeménysége átlagosan: 15-20 nK° német keménységi fok.
Jacuzzihoz használatos ideális keménységű víz: 8-10 nK°.
Hogyan tudod megmérni saját magad?
Kaphatóak digitális teszterek, amit otthoni felhasználásra nem ajánlunk, mert nagyon drágák. (több százezer forint)
A legjobb és legköltséghatékonyabb megoldás a folyadékos vízkeménység mérő alkalmazása. Nincs négyezer forint sem egy készlet, ami akár 50 mérésre is elegendő!
Használata rendkívül egyszerű, bárki számára elsajátítható. A régi jó öreg csepegtetős módszer.
Itt a videó róla:
Annyit kell cseppenteni az indikátor folyadékból, még teljesen sötétzölddé nem válik az oldat. Ha a 13. csepp után történik a színváltozás, akkor 13 nK° német keménységi fokú a medencéd vize. Minden csepp után ne felejtsd összerázni egy kicsit. A vízkeménység teszter alkalmas akár fél fok pontossággal is mérni, ebben az esetben a 10-es jelzésig kell vízzel felengedned a kémcsövet.
Megméred és kiderül, hogy túl magas az érték. Mit tudsz tenni?
1. Medencés boltokban kaphatóak "vízkeménység szabályzó szerek". Megnevezésük helytelen, hiszen a vízkeménységet nem lehet szabályozni szerek segítségével. Az ilyen típusú termékek csökkentik a vízkő lerakódás mértékét, valamilyen szinten, de a víz keménységére nincsennek hatással.
2. Másik és egyben a legjobb lehetőség a központi vízlágyító beszerelése. Egyes, Magyarországon is forgalmazott, minőségi masszázsmedencék garancia feltétele egy ilyen készülék megléte. Ioncserélő gyantás berendezéssel olyan keménységű vizet állíthatsz elő, amilyet csak szeretnél.
Uniós határérték 5 nK°, ez alá már nem érdemes állítani.
Sőt, egy ilyen berendezés az egész házadban lágyítja a vizet. Egy csapásra megoldódik a medence és a háztartás vízkeménység okozta problémája.
3. Alternatívaként használhatóak elektromos vízkőmentesítők is. Vízlágyításra ezek a készülékek sem alkalmasak, a vízkövet zúzzák összes elektromágneses impulzusok segítségével. Ezáltal kevésbé tudnak megtapadni a berendezések és csövek falán. A módosított alakú, összetört pelyhecskéket könnyebb már letakarítani a csempe faláról. De a központi vízlágyítókkal ellentétben a víz keménységét sajnos nem befolyásolják.
Plusz előnyei: az ára és a központi felszerelés jellege. Ebből adódóan a háztartás csapvizét is kezeli, hiszen a bejövő vízcsőre kell szerelni. Üzembehelyezése pofon egyszerű, bontás és speciális szerszám nélkül kivitelezhető.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.